Czy w Polsce nadchodzi era Drupala?

28.01.2014

Jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie gdy słyszycie ,,CMS”?

Czyżby WordPress? A może alternatywa? Systemy CMS to dziś bardzo popularne narzędzie umożliwiające szybkie i sprawne zbudowanie strony. W Polsce najbardziej popularnym takim systemem jest niewątpliwie WordPress, który, choć głównie kojarzony z blogiem, od paru lat stawia na tworzenie stron. Na jak długo? Czy nadchodzi era Drupala?

 

Pod koniec listopada miałem przyjemność uczestniczyć w zjeździe DrupalCamp w Wiedniu, w którym brali udział informatycy, projektanci stron internetowych czy po prostu ludzie, którzy fascynują się budowaniem stron z pomocą systemu CMS Drupal. Drupaliści (ang. Drupalists), bo tak nazywają siebie samych, to ludzie, którzy wiedzą, że Drupal, choć trudny i bardziej skomplikowany niż popularny WordPress, jest systemem zarządzania treścią, który będzie fundamentem Internetu i największych stron internetowych. Już dzisiaj potężne firmy czy organizacje rządowe stawiają na ten właśnie CMS – przykładem jest choćby strona internetowa Białego Domu w Stanach Zjednoczonych.

Drupal, tak jak każdy dostępny CMS, oferuje wiele elastycznych rozwiązań w budowaniu strony. Drupaliści często mówią: ,,Jeśli wymyśliłeś jakieś rozwiązanie, odpowiedni do tego moduł w Drupalu już istnieje”. Jako Seokrata miałem za zadanie podszkolić się w budowaniu stron w tym systemie. Brałem udział w licznych szkoleniach w ramach tego aspektu, na których dowiedziałem się, iż Drupal jest wręcz stworzony pod zarządzanie treścią ogromnych serwisów, doskonale radzi sobie z obszerną bazą danych i tak jak WordPress pozwala na optymalne zbudowanie strony pod kątem SEO. Od WordPress’a różni się jednak tym, że sam Drupal pozwala na zbudowanie ,,podstawy” strony, czyli dystrybucji, której używamy do dalszej budowy strony. Kiedy WordPress sam w sobie jest jedną dystrybucją, Drupal oferuje ich całe mnóstwo. I tak są one podzielone na dystrybucje stworzone z myślą o blogu, sklepie internetowym czy serwisie informacyjnym. Każda taka dystrybucja, moduł (odpowiednik wtyczki w WP), czy motyw jest ogólnie dostępny nieodpłatnie na stronie głównej systemu www.drupal.org. Drupal wyróżnia jeszcze jedno narzędzie, którego nie oferuje żaden z systemów zarządzania treścią. Jest to dedykowana powłoka systemowa Drupal Shell (w skrócie popularnie Drush), która poprzez konsolę komend pozwala na proste zarządzanie swoją witryną czy nawet zespołem witryn.  Dzięki temu poprzez proste polecenie z klawiatury możemy zaktualizować jądro Drupal’a (Drupal Core), dodać nowe moduły. A jeśli posiadamy na serwerze kilka witryn nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to grupowo.

Drupal tak jak WordPress oferuje liczne moduły SEO, które pomogą nam w optymalnym zbudowaniu naszej witryny pod kątem wyszukiwarek, czyli dobór znaczników meta, automatyczne stworzenie mapy strony czy ustawienie odpowiednich przekierowań na stronie. Są też rozwiązania, które pozwalają nawet na optymalne zarządzanie słowami kluczowymi jak np. moduł SEOTools – www.drupal.org/project/seotools. Ciekawy jest również poradnik dla początkujących pozycjonerów korzystających z systemu Drupal.

Podsumowując, Drupal, choć to system wymagający, pozwala na bardzo wiele. Warto więc skorzystać z jego możliwości i nieco urozmaicić swoje zaplecze czy portfolio. Po co po raz kolejny edytować ulubiony  motyw w WP czy wyszukiwać coraz to nowe skórki, skoro można równie prosto i szybko postawić stronę na wielu zróżnicowanych dystrybucjach Drupal’a. W Polsce Drupal nie jest zbyt popularny, jednak to może się zmienić. Kolejna edycja DrupalCamp ma odbyć się we Wrocławiu. Drupal z pewnością zainteresuje sobą i polskich profesjonalistów.

Czy to oznacza spadek pozycji WordPress’a? Czy może jednak gigant zdecyduje się na radykalny krok i całkowicie odejdzie od platformy publikacyjnej i wizerunku bloga na rzecz nowego tworu jakim jest Ghost? Co o tym myślicie? Czy korzystacie z Drupal’a w swojej codziennej pracy? Jaka jest według Was przyszłość Drupal’a w Polsce na rynku SEO?

 Autor: Michał Wzorek, Junior SEO Specialist

Google+

Archiwum

Październik 2014(2)

Wrzesień 2014(2)

Sierpień 2014(1)

Czerwiec 2014(2)

Kwiecień 2014(3)

Luty 2014(1)

Styczeń 2014(2)

Grudzień 2013(2)

Wrzesień 2013(1)

Lipiec 2013(1)

Czerwiec 2013(1)

Kwiecień 2013(2)

Marzec 2013(1)

Luty 2013(1)

Styczeń 2013(2)

Grudzień 2012(2)

Listopad 2012(3)

Co myślisz o naszej stronie? Czy znalazłeś/aś wszystkie istotne dla Ciebie informacje? Czekamy na Twoją opinię: